تاثیر گیاه کارلا بر قند خون

تاثیر گیاه کارلا بر قند خون

گیاه کارلا (Bitter Melon) که با نام خربزه تلخ نیز شناخته می‌شود، یکی از گیاهان نام‌دار در تاریخ طب سنتی است که اثرات ثابت‌شده بسیاری دارد.

به گزارش انجمن دیابت گابریک ، کارِلا به خانواده Cucurbitaceae تعلق دارد و از نظر تاریخی به عنوان یکی از درمان‌های سنتی دیابت در کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تحقیقات انجام‌شده در طول دو دهه گذشته، تاثیرات گوناگون از جمله خواص تاثیر گیاه کارلا بر قند خون، ضدالتهابی، ضد سرطانی، ضد چاقی، ضد ویروسی، ضد HIV، التیام زخم معده، کاهش کلسترول و ضد پوکی استخوان برای کارلا مطرح کرده‌اند.
این اثرات مفید تا حدی به ترکیبات زیست-فعال گوناگون موجود در کارلا نسبت داده شده که شامل صدها ترکیب شیمیایی مانند ساپونین، پلی ساکاریدها، تری ترپنوئیدها، آلکالوئیدها، فلاونوئیدها و … است (Grover & Yadav, 2004; Leung, Birtwhistle, Kotecha, Hannah, & Cuthbertson, 2009; Lo, Ho, Lin, Li, & Hsiang, 2013).
مکانیسم دقیق تاثیر کارلا ناشناخته است، با این حال تصور می‌شود ترکیباتی مانند charatin، ویسین و پلی‌پپتید- P اثراتی بر کاهش قند خون دارند و به همین دلیل برخی مکانیسم‌های پیشنهادی برای اثرات ضد دیابتی کارلا شامل اثرات شبه‌انسولینی، افزایش ترشح انسولین، افزایش جذب گلوکز، کاهش سنتز گلیکوژن کبدی، برای آن مطرح شده است. با این حال شواهد کافی در متون تحقیقاتی برای نتیجه‌گیری قطعی در مورد اثرات کارِلا در کنترل قند خون وجود ندارد (Chaturvedi, 2012; Grover & Yadav, 2004; Leung et al., 2009).
در مطالعه سلولی که اخیرا روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است، محققان پپتید زیست-فعال mcIRBP-19 را در کارلا و برخی گیاهان دیگر (کدو حلوایی، گل آهاری، یونجه، انگور، گریپ فروت، بذرک، رزماری، آرابیدوپسیس و برنج) پیدا کرده‌اند که توانایی اتصال به گیرنده انسولین را دارد و اثراتی مشابه آن در افزایش جذب سلولی گلوکز نشان می‌دهد. با این حال نتایج این مطالعه هم‌چنان در حد یافته‌های تحقیقاتی بوده و به توصیه بالینی برای افراد مبتلا به دیابت منجر نشده است (Lo, Li, Ho, & Hsiang, 2016).

در مجموع شواهد موجود در مورد استفاده از کارلا در کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت قطعی نیست و شواهد بیش‌تری برای تعیین اثربخشی مصرف کارِلا به صورت مکمل یا سایر اشکال در بیماران مبتلا به دیابت مورد نیاز است.

منبع : انجمن گابریک

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر کاتالوگ ما را دانلود کنید.

یادگیری و آموزش

1300

مشاوره موفق

30

اعضا

150

همایش ها

500

درمان کامل شده

مقالات مفید و خواندنی

تیم ما با داشتن کادری متخصص و مجرب آماده ارائه راهکارهای تخصصی در جهت کاهش هزینه های شما می باشد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید

آنچه بیماران می گویند

ارتباط با ما

برندهای محصولات

لوگوی شماره چهار
لوگوی شماره سه
لوگوی شماره دو
لوگوی شماره یک
سوالات خود را از ما بپرسید