دیابت نوع دوم

دیابت نوع دوم

Prevention or Delay of Type 2 Diabetes and Association Comorbidity

پیشگیری یا تاخیر در بروز دیابت نوع 2 و بیماری های همراه

-به منظور ارزیابی بهتر پزشکان برای مدیریت سلامت در دیابت، غربالگری پیش دیابت و بررسی عوامل خطرلازم است.

-با توجه به اینکه با شروع پیش دیابت، میتوان با تغییر روش زندگی و انجام مداخلات مناسب از بروز عوارض آن پیشگیری نمود، لذا آزمایش بیماران پرخطر برای پیش دیابت ضروری است.

پیشگیری از دیابت نوع 2 در افرادی که دارای پیش دیابت با A1C  = 5.7-6.4mmol/mol، اختلال تحمل گلوکز یااختلال در گلوکز ناشتا هستند انجام میگردد.

 آزمایش A1C برای پیش دیابت و دیابت، در صورت  وجودهموگلوبینوپاتی که بر گردش خون گلبول های قرمز تأثیر می گذارد، انجام نمی گردد.

تغییر سبک زندگی به همراه برنامه غذایی مناسب و کاهش کالری مصرفی در پیشگیری یا به تاخیر انداختن دیابت نوع 2 و بهبود سایر مارکرهای متابولیک قلبی (مانند فشار خون، چربی ها و التهاب) بسیار موثر است.

 مطالعات نشان داده که مداخله شدید در سبک زندگی، می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 58 درصد در طی 3 سال کاهش دهد.

LIFESTYLE BEHAVIOR CHANGE FOR DIABETES PREVENTION

تغییر سبک زندگی به منظور پیشگیری از دیابت

 

۱- کاهش وزن  7 تا 10  درصد در طول 6 ماه

۲-فعالیت بدنی  150 دقیقه درهفته بصورت پیاده روی سریع

اگرچه کاهش وزن، مهم ترین عامل برای کاهش خطر ابتلا به دیابت میباشد، اما دستیابی به هدف حداقل 150 دقیقه پیاده روی در هفته، حتی بدون دستیابی به هدف کاهش وزن، سبب کاهش ۴۴ درصد در بروز دیابت نوع 2 میگردد.

سرعت توصیه شده برای کاهش وزن، 1 تا 2 پوند در هفته میباشد. برای رسیدن به این هدف کاهش روزانه 500 تا 1000 کالری در روز (بسته به وزن اولیه بدن)ضروری است.

تمرکز اولیه بر کاهش کل چربی رژیم غذایی بوده و پس از چند هفته،  نیاز به محدود کردن کالری بصورت متعادل و همچنین چربی میباشد.

هدف این است که در اثر این  فعالیت بدنی،  حداقل 700 کیلو کالری انرژی در هفته مصرف گردد.

این هدف با حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط ​​در هر هفته که از نظر شدت شبیه به پیاده روی سریع میباشد تامین میگردد.

لازم است فعالیت بدنی با حداقل دفعات سه بار در هفته و حداقل 10 دقیقه و حداکثر 75 دقیقه تمرین قدرتی که در هر جلسه توزیع میگردد، برای کل هدف فعالیت بدنی 150 دقیقه در هفته اعمال کرد.

آموزش و ایجاد انگیزه و اجرای یک برنامه انعطاف پذیر از مشاوره فردی، جلسات گروهی، کمپین‌های انگیزشی و فرصت‌های شروع مجدد در مورد کاهش کالری، افزایش فعالیت بدنی، خود مراقبتی، حفظ رفتارهای سبک زندگی سالم و راهنمایی در مورد مدیریت چالش های روانی، اجتماعی و انگیزشی میتواندکمک به افزایش کیفیت زندگی این افراد نماید.

Nutrition

تغذیه

مشاوره رژیم غذایی برای کاهش وزن، شامل کاهش کل چربی و کالری رژیم غذایی است.

با این حال، شواهد نشان می دهد که درصد ایده آلی از کالری، حاوی کربوهیدرات، پروتئین و چربی برای همه افراد برای پیشگیری از دیابت وجود ندارد.

 بنابراین، توزیع درشت مغذی ها باید بر اساس یک ارزیابی فردی از الگوهای غذایی فعلی، ترجیحات و اهداف متابولیک باشد.

انواع الگوهای غذایی که با کل غذا و نوشیدنی‌هایی که به طور معمول مصرف می‌شوند تنظیم میگردد، که برای بیماران مبتلا به پیش دیابت نیز میتواند مناسب باشد، از جمله این الگوها، برنامه‌های غذایی مدیترانه‌ای و کم کربوهیدرات میباشد.

الگوهای غذایی گیاه‌خواری، با پایه گیاهی (ممکن است شامل برخی از محصولات حیوانی باشد)، و الگوی غذایی(DASH) که برای توقف فشار خون بالا بوده و با خطر کمتر ابتلا به دیابت نوع 2 نیز همراه است که با تاکید بر غلات کامل، حبوبات، آجیل، میوه ها و سبزیجات حداقل تصفیه شده و فرآوری شده، همچنین با خطر کمتر دیابت نوع 2 مرتبط است.

به مانند درمان دارویی، رژیم غذایی نیز در افراد مبتلا به دیابت، لازم است شخصی سازی شود.

تغییر رفتار برای بهبود نتایج سلامت، در افراد مبتلا به پیش دیابت، در کاهش A1C موثر است.

Physical Activity

همانطور که 150 دقیقه در هفته فعالیت بدنی با شدت متوسط، مانند پیاده روی سریع، اثرات مفیدی را در افراد مبتلا به پیش دیابت نشان داده است، این فعالیت بدنی ​​باعث بهبود حساسیت به انسولین و کاهش چربی شکم در کودکان و بزرگسالان جوان می شود.

 علاوه بر فعالیت هوازی، یک رژیم ورزشی طراحی شده برای پیشگیری از دیابت ممکن است شامل تمرینات کششی و مقاومتی باشد.

از بین بردن زمان کم تحرکی طولانی مدت( Sedentary ) نیز امکان دارد باکاهش  سطوح گلوکز پس از غذا  همراه باشد.

بنظر میرسد اثرات پیشگیرانه ورزش به منظور پیشگیری از دیابت بارداری (GDM) نیز موثر است.

PHARMACOLOGIC INTERVENTIONS

مداخلات دارویی

درمان با متفورمین برای پیشگیری از دیابت نوع 2 در بزرگسالان مبتلا به پیش دیابت باید منظور گردد به ویژه افراد 25 تا 59 ساله با =35<BMI  کیلوگرم بر متر مربع، گلوکز ناشتا بالاتر (مثلاً 110 میلی گرم در هر متر مربع). دسی لیتر)، و A1C بالاتر (مثلاً 6>=) و در زنان مبتلا به دیابت بارداری قبلی.

توجه گردد که استفاده طولانی مدت از متفورمین ممکن است با کمبود ویتامین B12 همراه باشد. اندازه گیری دوره ای سطح ویتامین B12 را در بیماران تحت درمان با متفورمین، به ویژه در بیماران مبتلا به کم خونی یا نوروپاتی محیطی باید در نظر بگیریم.

از آنجایی که کاهش وزن از طریق تغییرات رفتاری در رژیم غذایی و ورزش در طولانی مدت دشوار می باشد، افرادی که تحت درمان از طریق کاهش وزن هستند، ممکن است از گزینه های دارویی نیز استفاده گردد.

عوامل دارویی مختلفی که برای درمان دیابت استفاده می شوند و برای پیشگیری از دیابت ارزیابی شده اند. متفورمین، مهارکننده‌های a-گلوکوزیداز، لیراگلوتید، تیازولیدین دیون‌ها، تستوسترون و انسولین نشان داده‌اند که بروز دیابت را در جمعیت‌های خاص کاهش می‌دهند.

علاوه بر این، چندین داروی کاهش وزن مانند اورلیستات و فنترمین توپیرامات نیز در مطالعات تحقیقاتی نشان داده اند که بروز دیابت را در افراد مبتلا به پیش دیابت به درجات مختلف کاهش می دهند. مطالعات فارماکولوژیک تا حدی در پیشگیری از دیابت با والزارتان اثر بخشی را نشان داده است.

هیچ عامل دارویی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده به طور خاص برای پیشگیری از دیابت تایید نشده است.

متفورمین دارای قوی ترین پایه شواهد است و ایمنی طولانی مدت را به عنوان درمان دارویی برای پیشگیری از دیابت نشان داده است . برای سایر داروها، هزینه، عوارض جانبی، اهداف درمانی و اثربخشی بادوام، نیاز به بررسی دارد.

زنان بدون سابقه GDM) کاهش خطر بالاتری را با متفورمین تجربه کردند.

در برنامه پیشگیری از دیابت هند، متفورمین و مداخله سبک زندگی خطر دیابت را به طور مشابه در 30 ماه کاهش دادند.

بر اساس این یافته های، متفورمین باید به عنوان یک گزینه برای افراد در معرض خطر توصیه شود (به عنوان مثال، کسانی که سابقه GDM یا کسانی که BMI = 35 کیلوگرم / متر مربع دارند.

PREVENTION OF VASCULAR DISEASE AND MORTALITY

پیش دیابت با افزایش خطر قلبی عروقی همراه است. بنابراین، غربالگری و درمان عوامل خطر قابل اصلاح برای بیماری های قلبی عروقی پیشنهاد می شود.

افراد مبتلا به پیش دیابت اغلب دارای سایر عوامل خطر قلبی عروقی از جمله فشار خون بالا و دیس لیپیدمی بوده و در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند. ارزیابی مصرف دخانیات و ارجاع برای ترک دخانیات، در صورت لزوم، باید بخشی از مراقبت های معمول برای افرادی باشد که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.

شایان ذکر است، سال‌های بلافاصله پس از ترک سیگار ممکن است نشان‌دهنده زمان افزایش خطر ابتلا به دیابت باشد.

مداخله سبک زندگی در مطالعه اخیر نیز در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر در 23 و 30 سال پیگیری موثر بود. اهداف درمانی و درمان های فشار خون بالا و دیس لیپیدمی در پیشگیری اولیه از بیماری های قلبی عروقی برای افراد مبتلا به پیش دیابت باید بر اساس سطح خطر قلبی عروقی آنها باشد و افزایش هوشیاری برای شناسایی و درمان این عوامل و سایر عوامل خطر قلبی عروقی ضروری است.

PATIENT-CENTERED CARE GOALS

 اهداف مراقبت بیمار محور

توصیه

در بزرگسالان دارای اضافه وزن/چاق در معرض خطر بالای دیابت نوع 2، اهداف مراقبتی باید شامل کاهش وزن یا جلوگیری از افزایش وزن، به حداقل رساندن پیشرفت هیپرگلیسمی، و توجه به خطر قلبی عروقی و بیماری های همراه باشد.

خطر/منفعت فردی باید در غربالگری، مداخله، و نظارت برای پیشگیری یا تأخیر دیابت نوع 2 و بیماری‌های همراه در نظر گرفته شود. عوامل متعددی، از جمله سن، BMI، و سایر بیماری‌های همراه، ممکن است بر خطر پیشرفت به دیابت و خطر عوارض مادام العمر تأثیر بگذارند.

بنابراین، مهم است که خطر/فایده مداخله را فردی کنید و اهداف شخص محور را در نظر بگیرید.

کاهش وزن یک واسطه مهم برای پیشگیری یا تأخیر دیابت بوده، با مزایای متابولیک بیشتر که عموماً با کاهش وزن بیشتر دیده می‌شود.

پیشرفت به سمت دیابت، مدت زمان دیابت و میانگین سطح گلیسمی عوامل مهمی در ایجاد عوارض میکروواسکولار میباشند.

علاوه بر این، دستیابی به تنظیم طبیعی گلوکز، با خطر کمتر عوارض دیابت و خطر کمتر عوارض میکروواسکولار همراه بود

پسرفت از اختلال در تحمل گلوکز به تحمل گلوکز طبیعی یا باقی ماندن با اختلال تحمل گلوکز به جای پیشرفت به دیابت نوع 2، منجر به کاهش قابل توجه خطر می شود.

پیش دیابت با افزایش بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر همراه است، که بر اهمیت توجه به خطرات قلبی عروقی در این جمعیت تاکید دارد.

Standards of Medical Care in Diabetes—2022

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر کاتالوگ ما را دانلود کنید.

یادگیری و آموزش

1300

مشاوره موفق

30

اعضا

150

همایش ها

500

درمان کامل شده

مقالات مفید و خواندنی

تیم ما با داشتن کادری متخصص و مجرب آماده ارائه راهکارهای تخصصی در جهت کاهش هزینه های شما می باشد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید

آنچه بیماران می گویند

ارتباط با ما

برندهای محصولات

لوگوی شماره چهار
لوگوی شماره سه
لوگوی شماره دو
لوگوی شماره یک
سوالات خود را از ما بپرسید