دیابت بارداری

درمورد دیابت بارداری بیشتر بدانیم

دیابت بارداری

دیابت بارداری دیابتی است که برای اولین بار در دوران بارداری تشخیص داده 
می شود.
 مانند سایر انواع دیابت، در دیابت بارداری نیز اختلال در استفاده سلول ها از قند (گلوکز)وجود دارد.
 دیابت بارداری باعث افزایش قند خون می شود که می تواند بر بارداری و سلامت جنیی تأثیر بگذارد.

 مادران باردار با برنامه تغذیه مناسب، ورزش و در صورت لزوم مصرف دارو، دیابت بارداری رامی توانند کنترل نموده و بارداری بی خطر با تولد کودکان سالم  داشته باشند و از زایمان سخت جلوگیری کند.

در زنان مبتلا به دیابت بارداری، قند خون معمولاً بلافاصله پس از زایمان به حالت عادی باز می گردد. اما دیابت بارداری، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش میدهد. 

علائم

برای اکثر زنان، دیابت بارداری، علائم و نشانه های قابل توجهی ایجاد نمی کند. افزایش تشنگی و تکرر ادرار از علائم احتمالی است.

غربالگری از لحاظ دیابت در خانم هایی که قصد بارداری دارند و همچنین  افراد دارای عوامل خطر لازم است، انجام شود.

در صورت عدم غربالگری قبل از حاملگی ، برای همه خانم ها که پیش از آن در آنان دیابت تشخیص داده نشده ارزیابی قند خون در اولین ویزیت قبل از تولد با استفاده از معیارهای تشخیصی استاندار، انجام میگردد و در خصوص زنانی که از قبل دچار دیابت بودند، بررسی شده و کنترل سختگیرانه تری نسبت به گذشته انجام میگیرد.

قبل از هفته 15 بارداری، متابولیسم غیرطبیعی گلوکز را غربالگری مینماییم تا زنانی را شناسایی نماییم که در معرض خطر بالای دیابت حاملگی و پیامدهای نامطلوب نوزادی هستند.

ارزیابی آزمایشگاهی: متابولیسم غیرطبیعی گلوکز اولیه را با استفاده از گلوکز ناشتا 100-125 mg/dL (6.1 mmol/L) یا A1C 5.9-6.4 درصد (41-47 mmol/mol) غربال کنید. غربالگری دیابت شیرین در هفته های 24 تا 28 بارداری در زنان باردار که قبلاً دیابت یا متابولیسم غیرطبیعی گلوکز پرخطر در حاملگی فعلی تشخیص داده نشده بود.

با استفاده از تست تحمل گلوکز خوراکی 75 گرم و معیارهای تشخیصی غیر بارداری مناسب، زنان مبتلا به قند بارداری را از نظر پیش دیابت یا در هفته های 4 تا 12 پس از زایمان غربال کنید.

زنان با سابقه دیابت بارداری باید حداقل هر 3 سال یکبار غربالگری مادام العمر برای ابتلا به دیابت یا پیش دیابت انجام دهند.

 زنان با سابقه قند بارداری که دارای پیش دیابت هستند باید مداخلات شدید در سبک زندگی و/یا متفورمین برای پیشگیری ازقندخون دریافت کنند.

دکتر فرزاد فرقان دیابتولوژیست

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر کاتالوگ ما را دانلود کنید.

یادگیری و آموزش

1300

مشاوره موفق

30

اعضا

150

همایش ها

500

درمان کامل شده

مقالات مفید و خواندنی

تیم ما با داشتن کادری متخصص و مجرب آماده ارائه راهکارهای تخصصی در جهت کاهش هزینه های شما می باشد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید

آنچه بیماران می گویند

ارتباط با ما

برندهای محصولات

لوگوی شماره چهار
لوگوی شماره سه
لوگوی شماره دو
لوگوی شماره یک
سوالات خود را از ما بپرسید